Hémérocalle
'Born Yesterday' (Lambert, 1972)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Hâtif à mi-saison |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Non |
| Parfumée : | |
| Hauteur : | 28" (71 cm) |
| Diamètre : | 4.5" (11 cm) |
| Habitude : | |
| Fleur : | Inhabituelle: Crispée |
| Pétale : | |
| Semis : | 9-51A |
| Description : cream dusted rose with red halo | |



