Hémérocalle
'Joint Venture' (Petit, 1994)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Persistant |
| Remontante : | Non |
| Hauteur : | 20" (51 cm) |
| Diamètre : | 6.5" (17 cm) |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Description : gold self with green throat | |

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Persistant |
| Remontante : | Non |
| Hauteur : | 20" (51 cm) |
| Diamètre : | 6.5" (17 cm) |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Description : gold self with green throat | |