Hémérocalle
'Looney Tunes' (Maryott, 2017)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 31" (79 cm) |
| Diamètre : | 5.5" (14 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 2 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | N478A |
| Description : yellow orange appliquéd throat with sawtooth pattern on petals and sepals, beige pink (RHS 37A) with triangular dark purple eye (RHS 187B) and edge, open form | |
| Ascendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|

