Hémérocalle
'Trembler' (Maryott, 2017)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 23" (58 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | N514A |
| Description : caramel (RHS 22A) petals, red purple eye (RHS 46A), cream with prominent pattern in eye on petals and sepals | |
| Ascendance Descendance Photographies | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|

