Hémérocalle
'Mother's Loving Care' (Merland-Yenok, 2023)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Hâtif à mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 30" (76 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Étendue |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 1A |
| Description : Blush and vibrant yellow with yellow veins from throat to edge of petals, with red stripes, fertile both ways. | |
| Ascendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|
