Hémérocalle
'Purple Panther' (Bush-C., 2017)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 22" (56 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 2017K |
| Description : Sunfast royal purple above a bright yellow throat with bright white toothy edged petals and sepals. | |
| Ascendance Descendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|
