Hémérocalle
'Reagan Ann Raymond' (Kulpa, 2018)
| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Non |
| Parfumée : | |
|
| Hauteur : | 26" (66 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 15 |
| Branches : | 2 |
|
| Habitude : | Étendue |
| Fleur : | Simple
|
| Pétale : | |
|
| Semis : | KUL 14-19A |
|
| Description : Purple red bitone with yellow white edge on petals and sepals, pinched petals with a light purple line below the edge, some shark's teeth, light purple watermark above a yellow halo on both the petals and sepals, green throat, recurved. |