Hémérocalle
'Virginie Doré' (Doré-J., 2022)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Hâtif à mi-saison |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Non |
| Hauteur : | 40" (102 cm) |
| Diamètre : | 10" (25 cm) |
| Boutons : | 15 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | T15-12A |
| Description : Cherry red with pink watermark and a chartreuse green throat. | |
| Ascendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|

